Armádní oblečení a potřeby

Vojenské hodnosti

Vojenské hodnosti určují postavení a pravomoci vojáka v armádě. Ve chvíli, kdy je vojákovi přidělena vyšší hodnost, tak je povýšen. Hodnost mu samozřejmě může být i odebrána a to z jakéhokoli důvodu, v tu chvíli se jedná o degradaci. Voják, který je nad druhým vojákem podřazený je nucen poslouchat rozkazy a pokyny nadřazeného.

Ve chvíli, kdy není evidentní, kdo je nadřazený a kdo je podřízený, tak se za nadřazeného považuje ten, který je služebně starší. Vojáci se podle hodností řadí do několika základních skupin: mužstvo, poddůstojníci, důstojníci a generálové. V každé skupině má voják nárok dosáhnout té nejvyšší hodnosti. Mužstvo-svobodník, poddůstojník-rotný, důstojník-plukovník, generál-armádní generál.

V roce 2011 byli v České republice některé nižší hodnosti zrušeny, nebyli nahrazeny a některé hodnosti, zejména ty nižší byli přejmenovány pro lepší orientaci. To jako má voják hodnost poznáme zejména z jejich oděvu. Každý voják je nucen se oblékat dle tipu své hodnosti, dle svého pohlaví a je nucen si oděv vzít na sebe vždy, když je k tomu příležitost.

Na svatby, významné společenské události, pohřby či přenos v televizi je vojákovou povinností reprezentovat nejen svou hodnost, ale především vlast.

Podle znaků na oděvu, na obou ramenech je rovněž možné poznat o jakou hodnost se jedná.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Česká republika - armáda a označen , , , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.